به گزارش روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزدار" /> به گزارش روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزدار" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - برگزاری دوره آموزشی اطفاء حریق در مراتع نیر از توابع شهرستان تفت
بازدید : 90 10 تير 1398 ساعت 7:41 شماره :61391

برگزاری دوره آموزشی اطفاء حریق در مراتع نیر از توابع شهرستان تفت

به گزارش روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تفت : با شروع فصل گرما و نظر به اینکه شدت آتش سوزی در مراتع صاف و هموار بیشتر از ارتفاعات بلند و ناهموار می باشد لذا لزوم برگزاری دوره های آموزشی اطفاء حریق در مراتعی که بیشتر در معرض خطر آتش سوزی هستند ضروری است . به همین منظور دوره آموزشی اطفاء حریق با حضور رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تفت و جمعی از دامداران ، مرتعداران ، اعضا شورا بخش نیر د رمحل اداره نیر برگزار شد تا ضمن آموزش های لازم در کنترل و مهار آتش در حفظ عرصه های منابع طبیعی و کاهش خسارت ناشی از آتش همکاری کنند . 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تفت در این خصوص گفت : منطقه نیر یکی از نقاط بحرانی آتش سوزی در شهرستان بوده لذا باید توجه بیشتری به این بخش شود . سهل انگاری و بی توجهی دامداران بعد آتش زدن سر شاخه ها و بقایای محصولات کشاورزی بمنظور کنترل آفات و یا در برخی موارد توسعه اراضی کشاورزی خود و یا گردشگرانی که برای تفریح و تفرج به عرصه های مرتعی رفته و بدون مهار آتشی که جهت پخت و پز استفاده کردند مراتع را ترک می کنند و با رها کردن بطری های شیشه ای که همانند ذره بین عمل می کنند و باعث بروز آتش  در مراتع می شوند عامل اصلی آتش سوزی در مراتع هستند . 

محمد جواد محمدی در ادامه افزود : چندین راهکار به منظور پیشگیری و کنترل آتش در مراتع وجود دارد . آموزش دادن به کشاورزان و چو پانان و کسانی که استفاده عموم از مراتع طبیعی را دارند . تهیه و نصب تابلوهای هشدار دهنده در کنار جاده ها و مراتع ، در اختیار قرار دادن ادوات دستی خاموش نمودن آتش مانند بیل ، آتش کوب در محل هایی که قابلیت دسترسی سریع به آنها امکان پذیر می باشد میتوان کمک موثری در اطفاء حریق باشد . با توجه به اینکه بسیاری از اراضی ملی در مجاورت اراضی کشاورزی می باشد با حفر گودال هایی د راطراف زمین های کشاورزی می توان از بروز آتش به اراضی ملی جلوگیری کرد . 

د رخاتمه سید مسعود آتشی مسئول اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بخش نیر از مسئولین شورا ، دهیاران و کشاورزان و مرتعداران خواست در موقع بروز آتش سوزی ، ضمن اطلاع رسانی سریع از طریق شماره تلفن 1504 در مراتع همکاری لازم را با اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بخش نیر برای مهار هر چه سریعتر آتش داشته باشند تا خسارت کمتری را در مراتع شهرستان متحمل باشیم . 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :