عناوين خبري
بازدید : 65 24 تير 1396 10:16 شماره :51204

برگزاری كارگاه پرورش بوقلمون برنزي در راستاي دستيابي به اهداف طرح مديريت جامع حوزه آبخيز خضرآباد

در راستاي دستيابي به اهداف طرح مديريت جامع حوزه آبخيز خضرآباد كارگاه پرورش بوقلمون برنزي عصر پنجشنبه 96/4/22در محل جهاد دهستان كذاب برگزار گرديد. در اين جلسه كارشناسان، تسهيلگران طرح، نمايندگان جوامع محلي روستا و جمعي از ساكنين روستاهاي منطقه طرح حضور داشتند.

 

در ابتداي جلسه اشاره­اي به فرمايشات رهبر معظم انقلاب در رابطه با اقتصاد مقاومتي و اقدامات موثر و  قابل انجام در اين زمينه شد.

در ادامه توضيحاتي در مورد ن‍ژاد بوقلمون برنزي، شرايط و مكان نگهداري، هزينه اوليه و سودآوري آن ارائه گرديد. با توجه به اين كه يكي از مشكلات اصلي مهاجرت روستائيان به مراكز شهري، نبود شغل و درآمد كافي و به صرفه نبودن كشاورزي است، لازم استاز فعاليت­هايجايگزين مانند پرورش بوقلمون با سودآوري بالا استفاده نمود با اين روش از مهاجرت بيش از حد جلوگيري شده و حتي مي­توان جمعيت را به سمت روستاها بازگرداند.براي ملموس­تر شدن نتايج كار، از هر روستا يك نماينده براي بازديد يكي از محل­هاي پرورش بوقلمون انتخاب گرديد.

 

همچنين جلسه ديگري در روز جمعه  با حضور تسهیلگران ومشاركت مردم روستای کذاب با هدف نیاز سنجی و الویت بندی نیازها در حسینیه این روستا برگزار شد.

نيازسنجی با رويكرد مشاركتي و جامعه محور، مي تواند اطلاعات جامع و در عين حال دقيقي از وضعيت موجود جامعه و نياز هاي آن به دست دهد.

در ابتدای جلسه از شرکت کنندگان خواسته شد به دو گروه (آقایان و بانوان)، تقسیم شدهو ضمن بحث و تبادل نظر با يكديگر با روش بارش افكار و با ترسيم روستا در پنج سال آينده، اقدامات لازم براي پيشرفت روستا در اين مدت با توجه به پنج سرمايه فيزيكي، محيطي، اجتماعي، انساني و اقتصادي فهرست نمایند.

 

بعد از تعيين مهم­ترين نيازها، ماتريس زوجي جهت مقايسه دو به دو نيازها تشكيلشد. جدا شدن دهستان از شهرستان اشكذر، مرمت قنات و چشمه، بهسازي سيستم فاضلاب و جاده بين مزارع و احداث منبع آب آشاميدني بيشترين رتبه را در نظر سنجي به دست آوردند.

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :